İçeriğe geç →

Tabletinizi, Dizüstünüzü Monitöre Dönüştürün – Spacedesk

Yayın yapıyorsunuz, ders çalışıyorsunuz herhangi bir nedenle ikinci, üçüncü ekrana mı ihtiyacınız var. Gidip monitör almak yerine sahip olduğunuz diğer cihazlarınızı kablosuz ekrana dönüştürebilirsiniz. Hem de piyasadaki çoğu uygulama ücretli iken bu uygulama tamamen ücretsiz ve sınırsız.

Uygulamamızın ismi SpaceDesk, Alman bir yazılım şirketi olan datronicsoft’a ait. Genellikle başka firmalara özel çözümler ürettikleri için kimi yazılımlarını ücretsiz olarak dağıtıyorlar. Firma hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz. datronic.de adresini ziyaret edebilirsiniz.

Biz spacedesk uygulaması için https://spacedesk.net/ adresini ziyaret ediyoruz.

Anasayfada sistemin nasıl çalıştığını gösteren bir animasyon karşılıyor.

“Download Now” a tıklıyoruz ve indirme sayfasına geçiyoruz. Ekranını çoğaltacağınız sistemin en az Windows 7 olması gerekli. Monitör yapacağınız cihaz Android, iOS, Windows olabilir. Aynı zamanda HTML5 destekleyen herhangi bir tarayıcıdan da girebileceğiniz için oyun konsolunuzu bile ikinci ekran olarak kullanabilirsiniz. Ağ üzerinden çalıştığı için cihazların mekandaki aynı modeme bağlı olması gerekli, eğer telefondan internet paylaşıyorsanız o da kabul.

Öncelikle bilgisayarımız için hangisi uygunsa onu indiriyoruz. “Server” programını ekranını çoğaltmak istediğimiz bilgisayara kuruyoruz.

Bilgisayarınızın hangi işletim sistemi olduğunu bilmiyorsanız. Başlat çubuğunuzdaki Windows logosu yuvarlak ise Windows 7’dir. Eğer köşeliyse 8 ya da 10 olabilir. Windows logosuna tıklayınca karşınıza bütün ekranı kaplayan kutu kutu bir menü açılıyorsa Windows 8’dir. Eğer bütün ekranı kaplamayan bir menü açılıyorsa Windows 10’dur.

Daha kolay bir yöntem için Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak açılan çalıştır kutusuna “dxdiag” yazın (tırnak işaretleri olmadan). Ardından Enter’a basın.

Ekranda bir uyarı çıkarsa “Hayır” a basın.

Sarı ile işaretlediğim yerde işletim sistemi detaylarınızı görebilirsiniz.

İşletim sistemimize göre dosyamızı indirip açalım. Herhangi bir program yükler gibi “Next” diye diye ilerliyoruz. Bilgisayarınıza sahte bir monitör sürücüsü yükleyeceği için Windows tarafından “Bu program bilgisayarınızda değişiklik yapmak istiyor. İzin vermek istiyor musunuz?” uyarısı çıkabilir. Evet diyoruz tabii ki de 😀

Yükledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp açmanızda fayda var.

Server programında aslında yapacağınız bir ayar yok. Açıp kapatacağınız bir alan var <…> olan tuşa bastığınızda ON / OFF bu kadar.

Şimdi alıcı programı yüklemeye geçelim. Android ve iOS için uygulama mağazalarında Spacedesk olarak arattığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz. Dokunmatik cihazlar için dokunmatik desteği de var, yani ikincil ekranınıza dokunarak da kontrol etmeniz mümkün.

Windows bilgisayarlar için alıcı programını yüklediğinizde klavye ve fare de kullanabiliyorsunuz.

Uygulama beta olduğu için, bazen çökme ya da bağlanmama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ben şahsen çok nadir yavaşlama durumuyla karşılaştım ama zaten ağ üzerinden çalıştığı için beklenmedik bir şey değildi.

Kablosuz olarak çalıştığı için evinizdeki bağlantının kalitesinden etkilenecektir. Bu şekilde çalışan ikinci ekranınıza her ne yaparsanız yapın ana ekranınız kadar kaliteli bir görüntü alamazsınız.

Ben de müzik çalarımı ve whatsapp’ı ikinci ekranıma yerleştiriyorum bu sayede o anda kendi ekranımda yer açarak yaptığım işe daha rahat odaklanabiliyorum. Başka bir arkadaşım da twitch yayını açtığı zaman mesajları takip etmek ve yayınla alakalı ayarlamaları yapmak üzere kullanıyor.

Paint ile örnek kullanım şeması hazırladım.

Program tamamiyle ücretsiz umarım bir karar değişikliğine gidip ücretli hale getirmezler. İşlerinizde verimlilik sağlaması dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Kategori: Teknoloji Uygulama Önerileri

Tek Yorum

  1. Ferhat Korkut

    Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.