İçeriğe geç →

Neden İngilizce Öğrenmelisiniz?

Herkesin merak ettiği bir soru “İngilizce öğrenmeli mi?” Baştan cevabı vereyim evet, İngilizce öğrenmelisiniz. Umarım İngilizce bilmeyen ya da geliştirmek isteyen herkes için motive edici bir yazı olur. Uzatmadan kolaydan başlayalım.

Belki de kime sorsanız “Abi yurt dışında herkes İngilizce konuşuyor tabii öğrenmen lazım” gibi yanıtlar alabilirsiniz. Öncelikle yurt dışında herkes İngilizce bilmese de bilinmesi beklenen ilk dil İngilizcedir. Dolayısıyla eğer yurt dışına çıkarsanız az da olsa derdinizi anlatacak kadar İngilizce bilmek faydanıza.

-Derdimi anlatacak kadar İngilizce biliyorum.
+Derdin ne?
-İngilizce bilmiyorum

– Ünlü düşünür Cem Yılmaz

Yurt dışına çıkmak yabancı insanlarla iş yapmak gibi bir amacınız olmayabilir. Hayatınız evden işe işten eve geçiyordur ve sadece Türkçe içerik tüketiyor olabilirsiniz. O zaman yine de İngilizce öğrenmek gereksiz mi? Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere tabii ki Hayır!

Daha kaliteli bilgiye ulaşmak için İngilizce

Öncelikle herhangi bir konuyla alakalı araştırma yaptığınızda bu gerek cilt bakımı olsun, gerek sosyal medya olsun, akademik araştırma olsun, teknolojik bir konu olsun herhangi bir şey hakkında araştırma yaparken, İngilizce kaynak sayısı neredeyse her zaman Türkçeden daha fazladır. Bunun nedeni, İngilizce konuşan insanların sayısının fazlalığı ve bilgi paylaşan insanların maksimum sayıda insana ulaşma isteğidir.


Çıkan sonuçların sayısından da görebileceğiniz üzere İngilizce yapılan aramalarda daha fazla sonuca ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda büyük teknoloji şirketlerinin ABD kaynaklı olduğu ve doğal olarak da önce kendi anadillerindeki kullanıcılara yönelik geliştirme yapacaklarını belirteyim.

Yine aynı şekilde bilginin sunum şekli de İngilizce kaynaklarda daha okunaklı, “Cilt Bakım Tüyoları” aramasında karşıma ilk sonuçta NTV çıkarken

“Skin Care Tips” aramasında öncelikle karşıma sağlıkla alakalı bir derginin sonucu çıkıyor. İngilizce arama yaptığımda ulaşmak istediğim bilgiye daha kolay ulaşabiliyorum.

https://www.ntv.com.tr/saglik/cilt-icin-evde-bakim-tuyolari,pcRBiSDEjU234Iu0y5BgjQ
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-types-care

İngilizce biliyorsanız başka dil bilmenize gerek yok!

Aslında büyük teknoloji şirketlerinin ve dünyadaki İngilizce konuşur sayısının fazlalığından dolayı neredeyse diğer dillerde üretilen içerikleri İngilizce olarak bulmak mümkün. Aynı zamanda bir çeviri yapılmadıysa bilgisayar çevirisiyle (son zamanlarda harika sonuçlar veriyor) istediğiniz içeriği İngilizce olarak tüketmeniz mümkün. Özellikle İngilizce’ye yakın dillerden İngilizceye çeviride mükemmele yakın sonuçlar elde ediyorsunuz. Dolayısıyla İngilizce öğrenirseniz diğer dilleri de anlamanız kolaylaşacaktır.

Önceki yazımdan bir kesitin Google Translate üzerinden İngilizceye çevrilmesi

Maalesef aynı performansı başka bir dili Türkçe’ye çevirirken gösteremiyor.

Perdeyi kaldırmak için İngilizce!

Dünyadaki diğer insanlar Türkiye hakkında ne düşünüyor, dünyada neler oluyor öğrenmek isterseniz İngilizce bilmek zorundasınız. Bir çok yayının İngilizce versiyonları var, sosyal ağlarda ırkçı, dinci insanların fazlalığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Doğru bildikleriniz yanlış olabilir, herkesin sizin düşüncenizde olmadığını fark etmek için İngilizce önemli.

Kaynak: https://www.quora.com/What-are-Turkish-people-like?share=1

Oyun oynamak için İngilizce

Hikaye oyunlarında geçen hikayeyi, size verilen görev tanımını bilebilmek için İngilizce öğrenmeniz lazım. Gözünüzün önünde geçen bir hikaye bir uğraş var yapımcının size anlatmak istediği siz bunu bilmeden oynamak ister misiniz? Bence istememelisiniz.

İş hayatınız için İngilizce

Bir çok iş yerinde dil primi alma hakkınız olacak, ayrıca bilmediğiniz bir çok konuyu da İngilizce bildiğiniz öğrenebileceksiniz. Günümüzde iş dünyasında İngilizce’nin yanında başka yabancı dil yetkinliği de aranırken hala İngilizce bilmemek artık ayıp değil mi?

Umarım biraz gaza gelip İngilizce öğrenmeniz için motive edebilmişimdir. Türkçe çok güzel bir dil ama dünyanın gerçeği İngilizce.

Öğrenmek için hiç bir zaman geç değildir. Sağlıklı günler. 😉

Kategori: Akademi Dil Öğrenimi

2 Yorum

  1. Burculi

    Bana ingilizce öğretmeye ne dersiniz sayın Furkan ?

    • Sadece size özel değil ama herkes için en baştan başlayarak farklı yöntemlerle anlatacağım bir seri planlıyorum. Takipte kalın 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.